Klubbens bästa tävlingsekipage 2018

Efter årsmötet den 16 februari skedde prisutdelning för klubbens bästa tävlingsekipage 2018. Hans Vestergren med sin border Abbot tog storslam med seger i Bästa & Mesta , Årets brukshund, Årets spårhund och årets Årets rapporthund.

2018 var ett lyckosamt år för Hans Vestergren med bordern Abbot och med Suzanne i rapporten. Ett team som gjort fin Pr för vår klubb och som tyvärr lämnar oss genom att flytta till Hallsberg den 1 maj. Klubben tackar Hans och Suzanne för deras insatser och önskar dem lycka till i sin nya brukshundsklubb.
LÄNK TILL DOKUMENT MED ALLA PRISTAGARE
Priser Bbk 2018 (1)

 

Allsidiga Maria Ljungmark blev med sin Reisen Ö-man årets patrullhund och de kom tvåa som Årets brukshund, en placering som de också kom på i Mesta &Bästa.

,

Veteraren Anders Eriksson har kört upp många sökhundar och i år blev han med labradoren Eddie årets bästa sökekipage,
Jenny Hägglund med Schäfern Qkurk vann KM för appellhundar.

 

 

Lämna en kommentar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.