Hundkurser

Du måste vara medlem i Botkyrka BK/SBK för att få delta i kursverksamheten. Är du inte medlem kan du bli det samtidigt som du anmäler dig till en kurs. Lägg bara till produkten Medlemskap i kassan samtidigt. På produktsidan kan du se vad som ingår i ditt medlemskap. Medlemsavgiften till Botkyrka BK erläggs endast en gång även om du skulle vilja går flera kurser under året. Här kan du läsa vilka villkor som gäller när du anmäler dig till en kurs.

Är det någon kurs du vill gå som inte finns här? Gör din intresseanmälan här!

För kursfrågor mejla kurs@botkyrkabk.se

Vår kursstege

Steg 1a: Valpkurs

För dig som just fått hem en hundvalp och som vill träna grunder.

Steg 1b: Grundkurs

För dig som gått valpkurs eller har en unghund som tidigare inte gått på kurs

Steg 2: Fortsättningskurs

För dig som kan grunderna och vill fortsätta träna.

Steg 3: Specialkurser

För dig som vill utveckla dig i någon speciell riktning ex. spårkurs, rallykurs, tävlingslydnad eller nosework.

Grundkurser

Specialkurser

Föreläsningar och clinics