Två nya elitekipage

Under de senaste veckorna har klubben fått två nya elitekipage i brukset. Först grattar vi Kicki Thuring med bordern Vall Lykkes Lysande Lotus som vann högre sök i Hudviksvall på fina poäng som ledde till uppflyttning till elitsöket. Och veckan efter slog Anna Carlson med labradoren Bidde till i vår egen spårtävling genom att vinna högre spår på poäng som ledde till uppflyttad till elitspår.

Och till helgen startar SM i bruks, som Sörmlandsdistriktet arrangerar med Katrineholm som centralort.Två ekipage från klubben har kvalificerat sig för start. Hans Vestergren med Bordern Abbot i Spår och Inger Waak med schäfern Entre’s Omla i Rapport.
Vi önskar dem lycka till.
Länk till SM i Bruks: http://www.sm2019sormland.se

Lämna en kommentar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.